Inspiratiedossier middenbouw
Inspiratiedossier middenbouw
3 min

Hartvormige kaarsenhouder van klei

3 min

Wist je dat veel materialen van OPITEC aansluiten op de kerndoelen van kunstzinnige oriëntatie,maar ook techniek, rekenen en taal? Met onze lesideeën en producten realiseer je gemakkelijk meerdere leerdoelen in één les. Deze zijn vaak ook nog eens vakoverstijgend te combineren met andere leerdoelen, zoals sociale vaardigheden. We hebben onze producten gekoppeld aan de kerndoelen en leerdoelen die relevant zijn voor jouw groep. Wel zo makkelijk.

Laat je inspireren door onze lesideeën!

Lesideeën voor de middenbouw (Groep 3, 4, 5)

Kunstzinnige oriëntatie

De leerdoelen voor kunstzinnige oriëntatie in de middenbouw omvatten onder andere:

  • Het creatieve proces bij beeldend werk
  • Kijken naar en praten over beeldend werk
  • Kennismaken met beeldaspecten, materialen en technieken.
  • Maken van beeldend werk
  • Reflecteren op beeldend werk van zichzelf en de ander


Lesidee: Hartvormige kaarsenhouder van klei

Deze prachtige hartvormige kaarsenhouders zijn gemaakt door creatieve handjes vanaf 6 jaar. Met een beetje klei, fantasie en veel plezier hebben de kinderen hun eigen warme lichtpuntjes geboetseerd. Perfect als cadeautje of om thuis een beetje extra gezelligheid te brengen!

Leerdoelen

  • Stimuleren van creativiteit en het ontwikkelen van een 3-dimensionaal eindproduct.
  • Bevordering van de fijne motoriek.
  • Versterking van de oog-hand coördinatie.
  • Kennismaken met beeldaspecten zoals vorm, textuur en kleur.
  • Leren over verschillende materialen en technieken, t.w. boetseren en kaarsen gieten.

Benodigde materialen

  • Lucht drogende klei
  • Boetseergereedschap
  • Creall schoolverf + kwasten
  • Vernis Spray
  • Kaarsenwas met lonten
  • Onderleggers of grote vellen papier om de tafel te beschermen

Voorbereiding door de leraar

  1. Maak een voorbeeldhart en laat uitgeprinte voorbeelden van Opitec zien.
  2. Bestudeer de handleiding van dit werkstuk (beschikbaar in dit inspiratiedossier)
  3. Leg klei en gereedschappen klaar.
  4. Bedek de tafel met plastic of papier, zodat je na afloop gemakkelijk schoon kunt maken
  5. Leg schorten of oude T-shirts klaar.

Lestips

Verwerk de leerdoelen in je les door tijdens het kleien beeldaspecten als vorm, textuur en kleur te bespreken. Hoe verandert de textuur wanneer je kneedt of rolt? Merken de leerlingen dat de klei beter te vormen is als zij het lang in hun (warme) handen kneden? Bespreek ook hoe water kan helpen om de klei vervormbaar te houden wanneer deze tijdens de les wat droger wordt. Wat gebeurt er met de verf wanneer de leerlingen dit op de droge klei aanbrengen? Wat is het effect van de vernisspray? Vanwege de droogtijd, bestaat dit lesidee uit meerdere delen die met een onderbreking van 2-5 dagen kunnen worden uitgevoerd.

Stappenplan

Introductie (10min)

  • Vertel dat de kinderen vandaag een kleiwerkstuk gaan maken waarbij ze verschillende technieken en gereedschappen gaan gebruiken. Wie heeft er al eens iets gemaakt van klei? Hebben ze daarvoor alleen hun handen gebruikt of ook een ander hulpmiddel?
  • Vraag of de kinderen iets weten over de geschiedenis van kleiwerk. Vertel over oude Griekse vazen en moderne kleikunst. En weten de kinderen wat klei eigenlijk is en waar het vandaan komt?
  • Laat voorbeelden van kleiwerk zien. Zoek op Google naar afbeeldingen van oude vazen en beelden, moderne kleikunst of laat de afbeeldingen van OPITEC zien.
  • Leg uit hoe de kinderen op een goede manier met de gereedschappen werken.
  • Demonstreer hoe je een rol klei goed bevestigt op een ondergrond van klei.

Lestip: verbind het werkstuk aan Moederdag, Vaderdag, een verjaardag, Kerstmis of Valentijnsdag. De leerlingen kunnen met een spatel een tekst in de klei zetten, zoals voor de liefste papa/mama/vriend/vriendin, Happy Christmas of deze tekst aanbrengen met een marker.

Boetseren (45 min)

  • Verdeel de materialen en gereedschappen.
  • Laat de leerlingen een hart op ware grootte tekenen op papier. Dit hart kunnen ze overtrekken op een uitgerolde plak klei.
  • Stimuleer de leerlingen om verschillende technieken en gereedschappen te gebruiken. Laat ze rollen, knijpen, snijden en texturen aanbrengen met de gereedschappen. Vergeet ook niet om ze een naam in de onderkant te laten zetten met een spatel.
  • Gebruik water om de klei soepel te houden wanneer deze tijdens de les uitdroogt.
  • Volg verder de handleiding van Opitec.
  • Droogtijd: 2-5 dagen, afhankelijk van de dikte. Je kunt de werkjes ook bakken op 100 tot 110 °C voor extra hardheid. Laat de klei dan eerst aan de lucht drogen. De baktijd is 1-2 uur.

Schilderen en versieren (45 min)

  • Als de klei goed is uitgedroogd, kunnen de kinderen hun werkstuk beschilderen met acrylverf.
  • Met stiften kunnen de leerlingen accenten aanbrengen.
  • Zijn alle versieringen aangebracht? Laat de verf dan goed drogen en breng een vernislaag aan om het werkstuk te beschermen en mooi te laten glanzen

Stappenplan

Was smelten en hart vullen (30 min)

  • Smelt samen met de leerlingen de kaarsen was in de wassmeltpan en laat ze 2 lonten met een klein beetje kaarsvet op de bodem van het hart bevestigen. Indien er geen wassmeltpan aanwezig is, kan ook een oud pannetje op een kookplaat gebruikt worden.
  • Laat de leerlingen hierna voorzichtig het hart volgieten met kaarsvet.
  • Dit vullen met kaarsvet moet altijd onder begeleiding gebeuren, aangezien het kaarsvet heel heet is!!

Lestip: sla eventueel bij jongere leerlingen deze stap 4 over en zet 1 of 2 waxinelichtjes in de kaarsenhouder. Ook dit geeft een heel leuk effect.

Bespreken en afsluiten (10 min)

Vraag de leerlingen terug te denken aan de eerste les:

  • Wat was hun plan voordat ze begonnen?
  • Is het resultaat dat wat ze voor ogen hadden?
  • Waarom wel of niet?
  • Wat hebben zij ontdekt over het materiaal waardoor het misschien anders uitpakte dan ze verwachtten? Bijvoorbeeld: de klei droogde sneller dan verwacht, de kleuren pakten anders uit dan op papier.
  • Hebben de andere kinderen tips?
  • Wat zouden de kinderen de volgende keer anders doen?

Hoe vonden ze het werken met kaarsvet?:

  • Ging het smelten en volgieten van het hart goed?
  • Zitten de lonten goed vast?

Klik hier voor het boodschappenlijstje >>>